SS12P2L-M3/87A
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
SS12P2L-M3/87A
SS12P2L-M3/87A
Part Number
SS12P2L-M3/87A
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 12A TO277A
Data sheet
SS12P2L-M3/87A.pdf
Delivery Services
SS12P2L-M3/87A
Comments
    SS12P2L-M3/87A Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20V
    Current - Average Rectified (Io) 12A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 560mV @ 12A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1mA @ 20V
    Capacitance @ Vr, F 930pF @ 4V, 1MHz
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C