SS12P2LHM3/87A
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
SS12P2LHM3/87A
SS12P2LHM3/87A
Part Number
SS12P2LHM3/87A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 12A TO277A
Data sheet
SS12P2LHM3/87A.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
SS12P2LHM3/87A
Comments
    SS12P2LHM3/87A Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SerieseSMP®
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-277, 3-PowerDFN
    Capacitance @ Vr, F930pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageTO-277A (SMPC)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr1 mA @ 30 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20 V
    Current - Average Rectified (Io)12A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If560 mV @ 12 A