SS12P4S-M3/86A
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
SS12P4S-M3/86A
SS12P4S-M3/86A
Part Number
SS12P4S-M3/86A
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 12A TO277A
Data sheet
SS12P4S-M3/86A.pdf
Delivery Services
SS12P4S-M3/86A
Comments
    SS12P4S-M3/86A Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30V
    Current - Average Rectified (Io) 12A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600mV @ 12A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 800µA @ 40V
    Capacitance @ Vr, F 750pF @ 4V, 1MHz
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C