SS15P3S-M3/87A
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
SS15P3S-M3/87A
SS15P3S-M3/87A
Part Number
SS15P3S-M3/87A
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 15A TO277A
Data sheet
SS15P3S-M3/87A.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
SS15P3S-M3/87A
Comments
    SS15P3S-M3/87A Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30V
    Current - Average Rectified (Io) 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 570mV @ 15A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1mA @ 30V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-277, 3-PowerDFN
    Supplier Device Package TO-277A (SMPC)
    Operating Temperature - Junction 200°C (Max)