SUF15G-E3/73
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
SUF15G-E3/73
SUF15G-E3/73
Part Number
SUF15G-E3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 400V 1.5A GP20
Data sheet
SUF15G-E3/73.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
SUF15G-E3/73
Comments
    SUF15G-E3/73 Specifications
    PackageTape & Box (TB)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageGP20
    Reverse Recovery Time (trr)35 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 400 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400 V
    Current - Average Rectified (Io)1.5A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8 V @ 1.5 A