TSN520M60
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
TSN520M60
TSN520M60
Part Number
TSN520M60
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 20A 8PDFN
Data sheet
TSN520M60.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
TSN520M60
Comments
    TSN520M60 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-PowerTDFN
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device Package8-PDFN (5x6)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr500 µA @ 60 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60 V
    Current - Average Rectified (Io)20A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If580 mV @ 20 A