TSN525M60HS3G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
TSN525M60HS3G
TSN525M60HS3G
Part Number
TSN525M60HS3G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 25A 8PDFN
Data sheet
TSN525M60HS3G.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
TSN525M60HS3G
Comments
    TSN525M60HS3G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-PowerTDFN
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device Package8-PDFN (5x6)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr500 µA @ 60 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60 V
    Current - Average Rectified (Io)25A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630 mV @ 25 A