TSSA5U50
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
TSSA5U50
TSSA5U50
Part Number
TSSA5U50
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 5A DO214AC
Data sheet
TSSA5U50.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
TSSA5U50
Comments
    TSSA5U50 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr300 µA @ 50 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50 V
    Current - Average Rectified (Io)5A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If540 mV @ 5 A