TSSA5U50HE3G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
TSSA5U50HE3G
TSSA5U50HE3G
Part Number
TSSA5U50HE3G
Description
5A, 50V, TRENCH SCHOTTKY RECTIFI
Data sheet
TSSA5U50HE3G.pdf
Delivery Services
TSSA5U50HE3G
Comments
    TSSA5U50HE3G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusNot For New Designs
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr300 µA @ 50 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50 V
    Current - Average Rectified (Io)5A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If540 mV @ 5 A