TSSA5U60H
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
TSSA5U60H
TSSA5U60H
Part Number
TSSA5U60H
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 5A DO214AC
Data sheet
TSSA5U60H.pdf
Delivery Services
TSSA5U60H
Comments
    TSSA5U60H Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusActive
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr300 µA @ 60 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60 V
    Current - Average Rectified (Io)5A (DC)
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If560 mV @ 5 A