TSSW3U60HRVG
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
TSSW3U60HRVG
TSSW3U60HRVG
Part Number
TSSW3U60HRVG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SOD123W
Data sheet
TSSW3U60HRVG.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
TSSW3U60HRVG
Comments
    TSSW3U60HRVG Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOD-123W
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageSOD-123W
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr1 mA @ 60 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60 V
    Current - Average Rectified (Io)3A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If580 mV @ 3 A