UF4004HR1G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
UF4004HR1G
UF4004HR1G
Part Number
UF4004HR1G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Data sheet
UF4004HR1G.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
UF4004HR1G
Comments
    UF4004HR1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
    Capacitance @ Vr, F17pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
    Reverse Recovery Time (trr)50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 400 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400 V
    Current - Average Rectified (Io)1A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1 V @ 1 A