UG12HTHE3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
UG12HTHE3/45
UG12HTHE3/45
Part Number
UG12HTHE3/45
Description
DIODE GEN PURP 500V 12A TO220AC
Data sheet
UG12HTHE3/45.pdf
Delivery Services
UG12HTHE3/45
Comments
    UG12HTHE3/45 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 500V
    Current - Average Rectified (Io) 12A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.75V @ 12A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 50ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 30µA @ 500V
    Supplier Device Package TO-220AC
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)