UGB12HTHE3/81
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
UGB12HTHE3/81
UGB12HTHE3/81
Part Number
UGB12HTHE3/81
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 500V 12A TO263AB
Data sheet
UGB12HTHE3/81.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
UGB12HTHE3/81
Comments
    UGB12HTHE3/81 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 500V
    Current - Average Rectified (Io) 12A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.75V @ 12A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 50ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 30µA @ 500V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package TO-263AB
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C