UGB12JT-E3/81
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
UGB12JT-E3/81
UGB12JT-E3/81
Part Number
UGB12JT-E3/81
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 600V 12A TO263AB
Data sheet
UGB12JT-E3/81.pdf
Delivery Services
UGB12JT-E3/81
Comments
    UGB12JT-E3/81 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
    Reverse Recovery Time (trr)50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr30 µA @ 600 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600 V
    Current - Average Rectified (Io)12A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75 V @ 12 A