UGB12JTHE3/81
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
UGB12JTHE3/81
UGB12JTHE3/81
Part Number
UGB12JTHE3/81
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 600V 12A TO263AB
Data sheet
UGB12JTHE3/81.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
UGB12JTHE3/81
Comments
    UGB12JTHE3/81 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
    Reverse Recovery Time (trr)50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr30 µA @ 600 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600 V
    Current - Average Rectified (Io)12A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75 V @ 12 A