UGF12JT-E3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
UGF12JT-E3/45
UGF12JT-E3/45
Part Number
UGF12JT-E3/45
Description
DIODE GEN PURP 600V 12A ITO220AC
Data sheet
UGF12JT-E3/45.pdf
Delivery Services
UGF12JT-E3/45
Comments
    UGF12JT-E3/45 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
    Current - Average Rectified (Io) 12A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.75V @ 12A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 50ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 30µA @ 600V
    Supplier Device Package ITO-220AC
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C