UGF15HTHE3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
UGF15HTHE3/45
UGF15HTHE3/45
Part Number
UGF15HTHE3/45
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 500V 15A ITO220AC
Data sheet
UGF15HTHE3/45.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
UGF15HTHE3/45
Comments
    UGF15HTHE3/45 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 500V
    Current - Average Rectified (Io) 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.75V @ 15A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 50ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 30µA @ 500V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
    Supplier Device Package ITO-220AC
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C