UH10FT-E3/4W
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
UH10FT-E3/4W
UH10FT-E3/4W
Part Number
UH10FT-E3/4W
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 300V 10A TO220AC
Data sheet
UH10FT-E3/4W.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
UH10FT-E3/4W
Comments
    UH10FT-E3/4W Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-2
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-220AC
    Reverse Recovery Time (trr)35 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 300 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2 V @ 10 A