UHB10FT-E3/8W
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
UHB10FT-E3/8W
UHB10FT-E3/8W
Part Number
UHB10FT-E3/8W
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 300V 10A D2PAK
Data sheet
UHB10FT-E3/8W.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
UHB10FT-E3/8W
Comments
    UHB10FT-E3/8W Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 10A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 35ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 300V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package D2PAK
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C