V10P10-E3/87A
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
V10P10-E3/87A
V10P10-E3/87A
Part Number
V10P10-E3/87A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A
Data sheet
V10P10-E3/87A.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
V10P10-E3/87A
Comments
    V10P10-E3/87A Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Digi-Reel®
    SerieseSMP®, TMBS®
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-277, 3-PowerDFN
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-277A (SMPC)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr150 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If680 mV @ 10 A