V10P12-M3/86A
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
V10P12-M3/86A
V10P12-M3/86A
Part Number
V10P12-M3/86A
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 10A 120V TO-277A
Data sheet
V10P12-M3/86A.pdf
Delivery Services
V10P12-M3/86A
Comments
    V10P12-M3/86A Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 820mV @ 10A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 400µA @ 120V
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C