V10WM100-M3/I
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
V10WM100-M3/I
V10WM100-M3/I
Part Number
V10WM100-M3/I
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 10A 100V DPAK
Data sheet
V10WM100-M3/I.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
V10WM100-M3/I
Comments
    V10WM100-M3/I Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 750mV @ 10A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 700µA @ 100V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C