V12PM12-M3/86A
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
V12PM12-M3/86A
V12PM12-M3/86A
Part Number
V12PM12-M3/86A
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 12A 120V TO-277AC
Data sheet
V12PM12-M3/86A.pdf
Delivery Services
V12PM12-M3/86A
Comments
    V12PM12-M3/86A Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120V
    Current - Average Rectified (Io) 12A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800mV @ 12A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 120V
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C