V15P45-M3/86A
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
V15P45-M3/86A
V15P45-M3/86A
Part Number
V15P45-M3/86A
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 15A 45V TO-277A
Data sheet
V15P45-M3/86A.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
V15P45-M3/86A
Comments
    V15P45-M3/86A Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45V
    Current - Average Rectified (Io) 4.8A (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580mV @ 15A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1.5mA @ 45V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-277, 3-PowerDFN
    Supplier Device Package TO-277A (SMPC)
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C