V20PL60-M3/86A
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
V20PL60-M3/86A
V20PL60-M3/86A
Part Number
V20PL60-M3/86A
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 5.5A TO277A
Data sheet
V20PL60-M3/86A.pdf
Delivery Services
V20PL60-M3/86A
Comments
    V20PL60-M3/86A Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60V
    Current - Average Rectified (Io) 5.5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 590mV @ 20A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 4mA @ 60V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-277, 3-PowerDFN
    Supplier Device Package TO-277A (SMPC)
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C