V20WL45-M3/I
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
V20WL45-M3/I
V20WL45-M3/I
Part Number
V20WL45-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 20A 45V DPAK
Data sheet
V20WL45-M3/I.pdf
Delivery Services
V20WL45-M3/I
Comments
    V20WL45-M3/I Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45V
    Current - Average Rectified (Io) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620mV @ 20A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 4mA @ 45V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C