V25PN60-M3/87A
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
V25PN60-M3/87A
V25PN60-M3/87A
Part Number
V25PN60-M3/87A
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 6.4A TO277A
Data sheet
V25PN60-M3/87A.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
V25PN60-M3/87A
Comments
    V25PN60-M3/87A Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60V
    Current - Average Rectified (Io) 6.4A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 590mV @ 25A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 6mA @ 60V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-277, 3-PowerDFN
    Supplier Device Package TO-277A (SMPC)
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C