V35DM120HM3/I
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
V35DM120HM3/I
V35DM120HM3/I
Part Number
V35DM120HM3/I
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 6.3A TO263AC
Data sheet
V35DM120HM3/I.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
V35DM120HM3/I
Comments
    V35DM120HM3/I Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120V
    Current - Average Rectified (Io) 6.3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.05V @ 35A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1.2mA @ 120V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
    Supplier Device Package TO-263AC (SMPD)
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C