VB30120S-E3/8W
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VB30120S-E3/8W
VB30120S-E3/8W
Part Number
VB30120S-E3/8W
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 30A TO263AB
Data sheet
VB30120S-E3/8W.pdf
Delivery Services
VB30120S-E3/8W
Comments
    VB30120S-E3/8W Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120V
    Current - Average Rectified (Io) 30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1V @ 30A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 120V
    Supplier Device Package TO-263AB
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C