VBT5200-E3/8W
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VBT5200-E3/8W
VBT5200-E3/8W
Part Number
VBT5200-E3/8W
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 5A 200V TO-263AB
Data sheet
VBT5200-E3/8W.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
VBT5200-E3/8W
Comments
    VBT5200-E3/8W Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
    Current - Average Rectified (Io) 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6V @ 5A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 150µA @ 200V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package TO-263AB
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C