VF20100SG-E3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
VF20100SG-E3/45
VF20100SG-E3/45
Part Number
VF20100SG-E3/45
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A ITO220AB
Data sheet
VF20100SG-E3/45.pdf
Delivery Services
VF20100SG-E3/45
Comments
    VF20100SG-E3/45 Specifications
    PackageTube
    SeriesTMBS®
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr350 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)20A
    Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.07 V @ 20 A