VF20120SG-M3/4W
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VF20120SG-M3/4W
VF20120SG-M3/4W
Part Number
VF20120SG-M3/4W
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 20A 120V ITO220AB
Data sheet
VF20120SG-M3/4W.pdf
Delivery Services
VF20120SG-M3/4W
Comments
    VF20120SG-M3/4W Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120V
    Current - Average Rectified (Io) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.33V @ 20A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 250µA @ 120V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-220-3 Isolated Tab
    Supplier Device Package ITO-220AB
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C