VI10150S-E3/4W
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VI10150S-E3/4W
VI10150S-E3/4W
Part Number
VI10150S-E3/4W
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 10A TO262AA
Data sheet
VI10150S-E3/4W.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
VI10150S-E3/4W
Comments
    VI10150S-E3/4W Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 10A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 150µA @ 150V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
    Supplier Device Package TO-262AA
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C