VI20100S-M3/4W
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VI20100S-M3/4W
VI20100S-M3/4W
Part Number
VI20100S-M3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 20A 100V TO-262AA
Data sheet
VI20100S-M3/4W.pdf
Delivery Services
VI20100S-M3/4W
Comments
    VI20100S-M3/4W Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
    Current - Average Rectified (Io) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 20A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 100V
    Supplier Device Package TO-262AA
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C