VIT5200-E3/4W
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VIT5200-E3/4W
VIT5200-E3/4W
Part Number
VIT5200-E3/4W
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 5A 200V TO-262AA
Data sheet
VIT5200-E3/4W.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
VIT5200-E3/4W
Comments
    VIT5200-E3/4W Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
    Current - Average Rectified (Io) 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6V @ 5A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 150µA @ 200V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
    Supplier Device Package TO-262AA
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C