VS-10ETF02-M3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-10ETF02-M3
VS-10ETF02-M3
Part Number
VS-10ETF02-M3
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 200V 10A TO220AC
Data sheet
VS-10ETF02-M3.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
VS-10ETF02-M3
Comments
    VS-10ETF02-M3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 10A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 200ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 200V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-220-2
    Supplier Device Package TO-220AC
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C