VS-10ETF10S-M3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-10ETF10S-M3
VS-10ETF10S-M3
Part Number
VS-10ETF10S-M3
Description
DIODE RECT 1000V 10A D2PAK
Data sheet
VS-10ETF10S-M3.pdf
Delivery Services
VS-10ETF10S-M3
Comments
    VS-10ETF10S-M3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000V (1kV)
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.33V @ 10A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 310ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 1000V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package D2PAK
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C