VS-10ETS08FP-M3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-10ETS08FP-M3
VS-10ETS08FP-M3
Part Number
VS-10ETS08FP-M3
Description
DIODE GEN PURP 800V 10A TO220-2
Data sheet
VS-10ETS08FP-M3.pdf
Delivery Services
VS-10ETS08FP-M3
Comments
    VS-10ETS08FP-M3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1V @ 10A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50µA @ 800V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-220-2 Full Pack
    Supplier Device Package TO-220-2
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C