VS-10TQ035STRLHM3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-10TQ035STRLHM3
VS-10TQ035STRLHM3
Part Number
VS-10TQ035STRLHM3
Description
DIODE RECT 35V 10A D2PAK
Data sheet
VS-10TQ035STRLHM3.pdf
Delivery Services
VS-10TQ035STRLHM3
Comments
    VS-10TQ035STRLHM3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 35V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 570mV @ 10A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 2mA @ 35V
    Capacitance @ Vr, F 900pF @ 5V, 1MHz
    Supplier Device Package D2PAK
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C