VS-12EWH06FNTRL-M3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-12EWH06FNTRL-M3
VS-12EWH06FNTRL-M3
Part Number
VS-12EWH06FNTRL-M3
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURPOSE 600V 12A DPAK
Data sheet
VS-12EWH06FNTRL-M3.pdf
Delivery Services
VS-12EWH06FNTRL-M3
Comments
    VS-12EWH06FNTRL-M3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
    Current - Average Rectified (Io) 12A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.5V @ 12A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 600V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Supplier Device Package D-PAK (TO-252AA)
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C