VS-12TQ035SHM3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-12TQ035SHM3
VS-12TQ035SHM3
Part Number
VS-12TQ035SHM3
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE
Data sheet
VS-12TQ035SHM3.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
VS-12TQ035SHM3
Comments
    VS-12TQ035SHM3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 35V
    Current - Average Rectified (Io) 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 560mV @ 15A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1.75mA @ 35V
    Capacitance @ Vr, F 900pF @ 5V, 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package D2PAK
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C