VS-15ETL06-1PBF
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
VS-15ETL06-1PBF
VS-15ETL06-1PBF
Part Number
VS-15ETL06-1PBF
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE HYPERFAST 600V 15A TO262
Data sheet
VS-15ETL06-1PBF.pdf
Delivery Services
VS-15ETL06-1PBF
Comments
    VS-15ETL06-1PBF Specifications
    PackageTube
    SeriesFRED Pt®
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-262-3
    Reverse Recovery Time (trr)270 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 600 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600 V
    Current - Average Rectified (Io)15A
    Operating Temperature - Junction-
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05 V @ 15 A