VS-15ETL06FP-N3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-15ETL06FP-N3
VS-15ETL06FP-N3
Part Number
VS-15ETL06FP-N3
Description
DIODE HYPERFAS 15A 600V TO-220FP
Data sheet
VS-15ETL06FP-N3.pdf
Delivery Services
VS-15ETL06FP-N3
Comments
    VS-15ETL06FP-N3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
    Current - Average Rectified (Io) 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.2V @ 15A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 29ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50µA @ 600V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-220-2 Full Pack
    Supplier Device Package TO-220FP
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C