VS-18TQ045STRRPBF
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-18TQ045STRRPBF
VS-18TQ045STRRPBF
Part Number
VS-18TQ045STRRPBF
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 18A D2PAK
Data sheet
VS-18TQ045STRRPBF.pdf
Delivery Services
VS-18TQ045STRRPBF
Comments
    VS-18TQ045STRRPBF Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45V
    Current - Average Rectified (Io) 18A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600mV @ 18A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 2.5mA @ 45V
    Capacitance @ Vr, F 1400pF @ 5V, 1MHz
    Supplier Device Package D2PAK
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C