VS-18TQ050PBF
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-18TQ050PBF
VS-18TQ050PBF
Part Number
VS-18TQ050PBF
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 18A TO220AC
Data sheet
VS-18TQ050PBF.pdf
Delivery Services
VS-18TQ050PBF
Comments
    VS-18TQ050PBF Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50V
    Current - Average Rectified (Io) 18A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600mV @ 18A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 2.5mA @ 50V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-220-2
    Supplier Device Package TO-220AC
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C