VS-20ETF08PBF
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-20ETF08PBF
VS-20ETF08PBF
Part Number
VS-20ETF08PBF
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 800V 20A TO220FP
Data sheet
VS-20ETF08PBF.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
VS-20ETF08PBF
Comments
    VS-20ETF08PBF Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800V
    Current - Average Rectified (Io) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.31V @ 20A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 400ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 800V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-220-2
    Supplier Device Package TO-220AC
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C