VS-20ETF10STRL-M3
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-20ETF10STRL-M3
VS-20ETF10STRL-M3
Part Number
VS-20ETF10STRL-M3
Description
DIODE GEN PURP 1KV 20A TO263AB
Data sheet
VS-20ETF10STRL-M3.pdf
Delivery Services
VS-20ETF10STRL-M3
Comments
    VS-20ETF10STRL-M3 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000V (1kV)
    Current - Average Rectified (Io) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.31V @ 20A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 400ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 1000V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C