VS-20L15TSTRRPBF
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-20L15TSTRRPBF
VS-20L15TSTRRPBF
Part Number
VS-20L15TSTRRPBF
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 20A D2PAK
Data sheet
VS-20L15TSTRRPBF.pdf
Delivery Services
VS-20L15TSTRRPBF
Comments
    VS-20L15TSTRRPBF Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 15V
    Current - Average Rectified (Io) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 410mV @ 19A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10mA @ 15V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package D2PAK
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C