VS-20MQ040-M3/5AT
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
VS-20MQ040-M3/5AT
VS-20MQ040-M3/5AT
Part Number
VS-20MQ040-M3/5AT
Description
DIODE SCHOTTKY 2A 40V SMA
Data sheet
VS-20MQ040-M3/5AT.pdf
Delivery Services
VS-20MQ040-M3/5AT
Comments
    VS-20MQ040-M3/5AT Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40V
    Current - Average Rectified (Io) 2A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 690mV @ 2A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 40V
    Capacitance @ Vr, F 38pF @ 10V, 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case DO-214AC, SMA
    Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C